Wycieczka edukacyjna humanistów do Gniezna, Poznania i Śmiełowa

W dniach: 25 – 27 maja 2015 roku uczniowie klas humanistycznych: I d i II d wraz z opiekunkami udali się na trzydniową wycieczkę, której celem było zwiedzenie malowniczych terenów Wielkopolski. Wyjazd miał charakter edukacyjno – kulturalny, co pozwoliło uczniom poszerzyć swą wiedzę polonistyczną i historyczną, jak też miło spędzić czas z rówieśnikami.

Pierwszym punktem programu była najstarsza stolica Polski, czyli Gniezno. Po spędzeniu kilku przyjemnych chwil na rynku gnieźnieńskim, uczestnicy udali się do górującej nad miastem katedry. Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha. Jest to miejsce koronacji pierwszych polskich królów. W katedrze znajdują się relikwie św. Wojciecha, głównego patrona Polski, które umieszczone są w okazałej konfesji. To właśnie św. Wojciech jest bardzo ważną postacią dla tego miejsca, dlatego głównym punktem zwiedzania katedry były słynne Drzwi Gnieźnieńskie, wykonane z brązu w XII wieku. Przedstawiają one żywot św. Wojciecha – biskupa praskiego, misjonarza i męczennika. Na poszczególnych elementach drzwi zostały zobrazowane kolejne etapy życia świętego, co pozwala lepiej poznać jego historię.

Drugiego dnia grupa wyruszyła na zwiedzanie Poznania, którego nazwa jako jedyna wymieniona jest w hymnie Polski. Program edukacyjny rozpoczęła wizyta w Biblioteki Raczyńskich, zbudowanej w latach 1822 – 1828, z inicjatywy hrabiego Edwarda Raczyńskiego. W lipcu 2013 roku otwarto nowy, gruntownie zmodernizowany i bardzo nowoczesny gmach biblioteki. W trakcie zwiedzania uczniowie mogli podziwiać obszerne zbiory książek, audiobooków i płyt DVD z wielu dziedzin wiedzy. Nowoczesność multimedialnej biblioteki łączy się tam ze wspaniałym klimatem starej książki. Czytelnie wyposażone są ponadto w urządzenia ułatwiające czytanie ludziom niedowidzącym, a także mają do dyspozycji bogaty zbiór książek zapisanych alfabetem Braille’a. Z racji profilu humanistycznego, ten punkt wycieczki szczególnie przypadł wielu uczniom do gustu, niektórzy stwierdzili nawet, że mogliby tam zamieszkać.

Następnie, po krótkim spacerze ulicami Poznania, grupa znalazła się pod Zamkiem Piastowskim, który był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. W latach 2010 – 2013 odbudowano jego południową część, pięknie wkomponowaną w wąskie uliczki. Kolejnym punktem programu był malowniczy rynek, na którym centralne miejsce zajmuje Ratusz Poznański – okazały, renesansowy budynek z trójkondygnacyjnymi loggiami. Na wieży umieszczony jest zegar, a tuż nad nim główna atrakcja, czyli poznańskie koziołki. Legendarne koziołki bodą się codziennie w samo południe i właśnie wtedy przed ratuszem gromadzą się liczne grup wycieczkowe, aby nacieszyć oczy tą atrakcją. Ostatnim etapem zwiedzania był Ostrów Tumski i Katedra Poznańska, w której można zobaczyć dobrze zachowane podziemia oraz okazałe kaplice, np. Kaplicę Najświętszego Sakramentu czy Kaplicę Królewską, zwana Złotą.

Punktem kulminacyjnym tego dnia była wizyta w Teatrze Nowym w Poznaniu na spektaklu „Obsługiwałem angielskiego króla”, w reżyserii Piotra Cieślaka. Jest to teatralna adaptacja powieści czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. Sztuka ukazuje historię życia młodego kelnera Jana Dziecię, dążącego do realizacji marzeń o bogactwie, uznaniu społecznym, własnym hotelu, a także o znalezieniu prawdziwej miłości.

Ostatniego dnia, już w drodze powrotnej do Mielca, uczniowie wzięli udział w lekcji muzealnej „Mickiewicz na paryskim bruku” w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, ukazującej życie wybitnego polskiego poety w czasie wielkiej emigracji po powstaniu listopadowym. Młodzież zwiedziła także neoklasycystyczny pałac, w którym Adam Mickiewicz gościł przez kilka tygodni w 1831 roku i gdzie wyeksponowano wiele pamiątek związanych z jego życiem oraz twórczością. Zwiedzanie zakończył spacer po pałacowym parku, w którym można było znaleźć np. wiernie odtworzony ogródek Zosi.

Organizatorkami i opiekunami wycieczki były panie profesor: Małgorzata Głodzik (wychowawczyni klasy II d), Monika Toczyńska (wychowawczyni klasy Id) oraz Lidia Osipiak.

 

Wiktoria Rajca i Piotr Chłoń, klasa II d

 

Galeria