ARTYSTYCZE TOURNEE, CZYLI WĘGRY 2019

W dniach 31 maja – 2 czerwca Chór Młodzieżowy I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego pod batutą prof. Pawła Lisa wraz z Orkiestrą Dętą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu mieli okazję przedstawić swoją twórczość węgierskiej publiczności.

W ubiegłym sezonie artystycznym chór szkolny miał przyjemność koncertować u naszych zachodnich sąsiadów w tym m.in. w naszym mieście partnerskim Löhne, zaś tegoroczny kierunek trasy koncertowej wynikł ze współpracy z Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu. Dyrektorzy: pan Radosław Kluza oraz pan Ryszard Kusek połączyli idee artystycznej promocji i wspólnie zorganizowali letnie tournee po Węgrzech, w którym wzięli udział członkowie Chóru Młodzieżowego i Orkiestry Dętej.
Zespoły koncertowały w miastach Törökszentmiklós oraz Szolnok. Poza planowanymi wydarzeniami, miały miejsce również liczne ,,flash moby”, które gromadziły tłumy miłośników instrumentów dętych i muzyki chóralnej. Repertuar naszego chóru składał się z części sakaralnej i świeckiej, w których wybrzmiały takie utwory jak: „Regina coeli” Antoniego Lotti czy „The Lion Sleeps Tonight” Rogera Emersona. Zaś Orkiestra Dęta przeniosła słuchaczy w świat baśni i bajek m.in przez wiązankę muzyki Pixara.
Wyjazd obfitował również w liczne atrakcje, do których zaliczyć można wizytę w Muzeum Lotnictwa, czas spędzony na basenach i oczywiście wspólne, pozaprogramowe koncertowanie połączone z integracją. Jednak największą przyjemność naszym muzykom sprawił ostatni dzień wyjazdu – zwiedzanie Budapesztu, które stało się okazją do zobaczenia najpiękniejszych zabytków stolicy Węgier – Placu Bohaterów, Góry i Statuy Gellerta, Budynku Parlamentu czy Zamku Królewskiego.
Artystyczny weekend zakończył się dla młodych muzyków późną niedzielą i z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci, w której już pojawia się pytanie: „Jaki będzie przyszłoroczny kierunek trasy koncertowej?”;-)