„CHCE SIĘ ŻYĆ”- OGÓLNOPOLSKI PROJEKT NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

19 stycznia odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, w którym mają przyjemność uczestniczyć uczniowie naszego liceum.

Tym razem młodzież z klas: I E oraz II D obejrzała film „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy. Opowiada on historię Mateusza Rosińskiego. Chłopak jest niepełnosprawny, nie mówi, nie potrafi chodzić i wielu ludzi uważa, że jego mózg nie pracuje, a główny bohater  nigdy nie będzie mógł komunikować się z światem zewnętrznym. Jednak da się słyszeć jego głos wewnętrzny, dzięki któremu Mateusz wciela się w rolę narratora. W filmie ukazane są codzienne problemy bohatera oraz to, w jaki sposób on sam je postrzega. Drugą płaszczyzną fabularną są relacje między poszczególnymi członkami rodziny a osobą niepełnosprawną. Rodzice przez bardzo długi czas wierzą, że ich syn zacznie się z nimi komunikować, matka próbuje nauczyć go chodzić, a ojciec przekazuje mu słowa stające się sentencjami, którymi główny bohater kieruje się w późniejszym życiu. Tymi, które najtrwalej zapadły w pamięci bohatera są: „Dobrze jest!” oraz słowa ojca, że gdy mężczyzna jest niezadowolony, to musi uderzyć pięścią w stół. Dla Mateusza to właśnie ojciec staje się życiowym mentorem, osobą, która zawsze w niego wierzyła. Ukazana jest także relacja siostry niepełnosprawnego chłopaka z nim samym. Niestety, Matylda nie okazuje tyle zrozumienia i miłości, co jej rodzice i w konsekwencji odwozi brata do specjalistycznego ośrodka, gdzie Mateusz od samego początku nie chce przebywać. Jednak poznaje tam wolontariuszkę – Magdę, która potrafi go zrozumieć. Niestety, kobieta po pewnym czasie rezygnuje z tej pracy. Wtedy jedna z terapeutek zauważa, że Mateusz potrafi komunikować się ze światem za pomocą pisma rysunkowego – pisma Blissa.  Gdy bohater udaje się przed komisję, nie chce pokazać swoich umiejętności, jednak w ostatniej chwili próbuje wstać i uderza pięścią w stół –  postępuje zgodnie ze słowami ojca, które wyjątkowo sobie upodobał.

Mateusz jest idealnym przykładem osoby, która mimo wszystkich przeciwności losu, nie poddaje się i walczy o siebie. Próbuje wyrażać własne zdanie i ciągle pokazuje, że rozumie świat, który go otacza. Warto dodać, że jest to film oparty na prawdziwej historii i poświęcony pamięci przyjaciółki reżysera – Ewy Pięty, która będąc dziennikarką, opisała historię podobną do opowiedzianej w produkcji, a – niestety – niedługo potem zmarła.

W projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej ważny jest także wymiar edukacyjny spotkania. Projekcja została poprzedzona przybliżeniem młodzieży sposobu, w jaki komunikował się główny bohater. Prelegent nawiązał także do historii Ewy Pięty i jej wpływu na charakter filmu. Po zakończeniu seansu nawiązano do artystycznego aspektu filmu, wspaniałej gry aktorskiej oraz obrazów przedstawionych w produkcji.

Udział w seansie „Chce się żyć” może być cenną lekcją dla młodzieży. Film uczy empatii i zrozumienia ludzi niepełnosprawnych, tłumaczy, że nigdy nie powinno się ich wykluczać z życia społecznego.

 

Dominika Kolisz  / I E