2008

W dniach 12.03 - 20.03.2008 w I LO w Mielcu gościła 13-osobowa grupa niemieckich uczniów, którzy wraz ze swoimi polskimi rówieśnikami uczestniczyli w programie kolejnej edycji wymiany. Mottem przewodnim tego spotkania były Religie Świata. Uczniowie podczas zajęć warsztatowych poszukiwali informacji na temat największych religii świata, a następnie przedstawiali wyniki pracy w formie prezentacji multimedialnych. Ponadto badali wpływ parafii kościelnych na życie społeczne i kulturalne mielczan. Wspólnie zebrali się również by wykonać Wielkanocną Palmę, którą później dumnie nieśli w procesji Niedzieli Palmowej. Uczestnikom projektu nie zabrakło również czasu, na rozrywkę: ognisko, przejażdżka konna, gitara i śpiew to także okazja by lepiej się poznać, by się przekonać, że tak naprawdę więcej ich łączy niż dzieli. Największą atrakcją programu, był dwudniowy wyjazd do Krakowa. Uczniowie zwiedzili dzielnicę Żydowską Kazimierz, Krakowską Starówkę i Bazylikę Miłosierdzia w Łagiewnikach. Pożegnaniu na lotnisku w Balicach uczniom towarzyszyły łzy i smutek z rozstania, ale i nadzieja że wkrótce znów się zobaczą.

Rewizyta polskiej grupy w Niemczech miała miejsce 20.05. – 28.05.2008. Polscy uczniowie hospitowali zajęcia lekcyjne w szkole partnerskiej Bertolt-Brecht-Gesamtschule w Löhne, uczestniczyli w warsztatach podczas których szukali wspólnych cech największych religii świata, przygotowywali collage, analizowali teksty związane tematycznie z projektem wymiany. Ponadto zwiedzili klasztor w Dalheim, świątynię hinduską w Hamm, a w święto Bożego Ciała uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w Osnabrück , gdzie obecna była również kanclerz Niemiec Angela Merkel. Wieczory spędzali na wspólnych przejażdżkach rowerowych, grilowaniu i dyskotekach. Między polskimi i niemieckimi uczestnikami wymiany nawiązały się prawdziwe przyjaźnie, które obydwie strony zobowiązały się podtrzymywać i pielęgnować.

Program wymiany przygotowali i opiekę nad młodzieżą sprawowali : Anna Kozioł, Monika Cisło, Antoni Rejman, Volker Hegemann i Helmut Meier.

Uczestnicy:
I LO w Mielcu
 1. Anna Plaskota
 2. Klaudia Podsiadło
 3. Natalia Niewiadomska
 4. Natasza Graniczka
 5. Małgorzata Hyjek
 6. Alicja Gawlak
 7. Maria Skop
 8. Dominika Otomanek
 9. Katarzyna Ziobroń
 10. Anna Stolarz
 11. Agnieszka Tomczyk
 12. Jowita Dykas
 13. Agnieszka Hyla
 14. Izabela Spruch
BBG in Löhne
 1. Daniel Riedl
 2. Dario Wulfmeier
 3. Merima Ganibegovic
 4. Arne Sander
 5. Lisa Wehbrink
 6. Laura Famulla
 7. Annika Fey
 8. Alexander Gorczowski
 9. Franziska Oexmann
 10. Philipp Jacob Zaworski
 11. Franziska Roßocha
 12. Philipp Hempelmann
 13. Sophie Lichte
Uczestnicy piątej edycji wymiany


Podczas każdego spotkania w Mielcu i Löhne uczniowie hospitowali zajęcia szkolne i poznawali polski i niemiecki system szkolnictwa. Podczas każdej wymiany uczniowie spotykali się z władzami lokalnymi oraz zwiedzali Firmę „ Bury Technologies”. Wszystkie przedstawione Państwu edycje wymiany międzynarodowej były organizacyjnie i finansowo wspierane przez Firmę „Bury Technologies” oraz Fundację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.