2009

W dniach 14.04 - 22.04.2009 przebywała w Mielcu grupa 8 uczniów z Bertolt-Brecht-Gesamtschule z Löhne. Byli to następujący uczniowie:
 1. Kemal Günes,
 2. Sean Jakubov,
 3. Bianca Kolbe,
 4. Simon Marx,
 5. Aileen Poggenmöller,
 6. Nina Puschnerus,
 7. Katharina Sturm,
 8. Christoph Sulewski.
Opiekunem grupy niemieckiej był Helmut Meier. Gospodarzami uczniów niemieckich byli następujący uczniowie I LO w Mielcu:
 1. Joanna Madura,
 2. Klaudia Ząbek,
 3. Sylwia Szewc,
 4. Klaudia Winiarz,
 5. Adrianna Sztuka,
 6. Karolina Rzeznik,
 7. Sylwia Noga,
 8. Adrianna Szady,
 9. Szymon Szeliga.
Opiekunami ze strony polskiej byli: Monika Cisło, Anna Kozioł i Antoni Rejman. Tematem przewodnim tegorocznej wymiany był: „Niemcy w Polsce i Polacy w Niemczech”. Obie grupy zwiedziły Kraków i Łańcut, przeprowadziły wywiady internetowe z byłymi osadnikami niemieckimi w powiecie mieleckim, wysłuchały wykładu dr Włodzimierza Gąsiewskiego „Kolonizacja niemiecka w okręgu mieleckim”, odbyły wycieczkę do Czermina (Hohenbach) oraz pracowały w zajęciach warsztatowych nad zapożyczeniami niemieckimi w języku polskim. Niemieccy i polscy uczniowie wzięli również udział w zorganizowanym przez naszą szkołę sesji popularnonaukowej„Języki obce oknem na świat”. Stałym punktem programu wymiany jest zwiedzanie firmy Bury Technologies - sponsora wymiany. W dniach 9.06-17.06.2009 r. polscy uczniowie przebywali w Löhne. Zajmowali się tam tematem „Polacy w Niemczech”. Wysłuchali między innymi dwóch wykładów: Oskara Wolfa „Niemieccy osadnicy w Galicji” i Józefa Hertena „Kaczmarek i inni - polscy i mówiący po polsku przybysze do Zagłębia Ruhry”. Oprócz szkoły i miasta Löhne polscy uczniowie zwiedzili także miasta Osnabrück i Bremie. Grupą polską opiekowali się w Niemczech: Anna Kozioł i Antoni Rejman.

Szósta edycja wymiany wspierana była organizacyjnie finansowo przez firmę Bury Technologies i fundację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.Uczniowie z wymiany wraz z opiekunami w Urzędzie Miasta w Löhne z burmistrzem Kurtem Quernheim (pierwszy od lewej).