2010

W dniach 6.04 - 14.04.2010 przebywała w Mielcu grupa 8 uczniów z Bertolt-Brecht-Gesamtschule z Löhne. Byli to następujący uczniowie:
 1. Zelal Batasul,
 2. Jana Heidemann,
 3. Julia Krause,
 4. Katharina Oexmann,
 5. Jessica Siering,
 6. Christoph Schneider,
 7. Lisa Viermann,
 8. Marc Weiß
Opiekunami grupy niemieckiej byli Cornelia Friedrich i Mario Brünink. Gospodarzami uczniów niemieckich byli następujący uczniowie I LO w Mielcu:
 1. Katarzyna Cisło,
 2. Alicja Dziura,
 3. Joanna Gruszecka,
 4. Sara Jarochowska,
 5. Michał Magda,
 6. Paulina Pieróg,
 7. Paulina Ruła,
 8. Joanna Różycka,
 9. Aleksandra Sarama ,
 10. Magdalena Zboch.
Grupą opiekowali się nauczyciele języka niemieckiego I LO Anna Kozioł i Antoni Rejman. Tematem przewodnim tegorocznej wymiany jest „Obraz Niemców i Niemiec w literaturze polskiej oraz źródła powstawania stereotypów”. Uczniowie z Polski i Niemiec wysłuchali wykładu dr Grzegorza Jaśkiewicza z URz i spotkali się prof. Zdzisławem Wawrzyniakiem. Na zajęciach warsztatowych analizowali literaturę polską, m.in. Andrzeja Szczypiorskiego i Juliana Tuwima oraz obejrzeli film Romana Polańskiego „Pianista”. Zwiedzili Kraków i Rzeszów. W Mielcu tradycyjnie obejrzeli firmę Bury Technologies. Od 1.06 do 9.06.2010 r. grupa polska przebywała w Niemczech. W trakcie przygotowanego programu uczniowie polscy i ich niemieccy gospodarze brali udział w spotkaniach z autorami, analizowali fragmenty prozy i wiersze, a także sami pisali wiersze. Z ciekawością zwiedzili szkołę partnerską I LO: Bertolt-Brecht-Gesamtschule, hospitowali zajęcia. W części krajoznawczej zwiedzili miasto Osnabrück (Centrum Ericha Maria Remarque) oraz Muzeum Zagłębia Ruhry w Essen. Przebojem tegorocznej wymiany okazała się wizyta na Veltins Arena w Gelsenkirchen, stadionie Schalke 04, który jest jednym z najnowocześniejszych stadionów na świecie. Grupy polska i niemiecka przyjęte zostały przez burmistrza Löhne Heinza-Dietera Helda. Wymianę wsparły Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Bury Technologies i Starostwo Powiatowe w Mielcu.Grupa polsko-niemiecka w firmie Bury Technologies. W przedostatnim rzędzie stojš Państwo Renata i Henryk Bury.