HIMALAJE, CZYLI SPOTKANIE Z CZŁOWIEKIEM, KTÓRY SPEŁNIŁ MARZENIA

Wojciech Idzior, na co dzień ratownik medyczny mieleckiego Pogotowia Ratunkowego, dzieli się z młodzieżą swoją refleksją z niezwykłej wyprawy Polskie Himalaje 2018, którą uczcił 100-lecie Odzyskania Niepodległości oraz pamięć o tych, którzy w górach pozostali na zawsze, ale przede wszystkim spełnił swoje marzenia. Uczestnikami spotkania w naszym liceum byli uczniowie klas: IB, ID, IE i IIB.

Ratownik medyczny opowiedział młodzieży, jak wyglądała wyprawa, w jakich warunkach spędził ten trudny, ale i niezwykle ciekawy czas. Wspominał trasę i wyzwania, jakie podjęła grupa wspinaczy (od ultramaratonu w Katmandu, poprzez lądowanie na najniebezpieczniejszym lotnisku świata w Lukli, aż po intensywny trekking do bazy pod Mont Everest i wejście na Everest Base Camp 5380 m. n.p.m.).
Gość pokazał zdjęcia z wyprawy, na których uwiecznił unikatowe krajobrazy, sceny z życia mieszkańców Nepalu, ale też chwile bardzo trudne. Mówił, co sprawiło jego grupie największe problemy, szczególnie zdrowotne, podkreślając, że to właśnie on sprawował opiekę medyczną nad uczestnikami tego wyczerpującego fizycznie przedsięwzięcia. Kłopoty były związane przede wszystkim z przystosowaniem organizmu do panujących warunków, czyli aklimatyzacją oraz zmaganiem się z niskimi temperaturami i wiatrem.
Jak powiedział Wojciech Idzior: Chwilami było ciężko, nie brakowało sprawdzianów – takich sportowych, typowo ludzkich oraz medycznych, ale jednak trudy wędrówki wynagrodzone były widokami, niezwykłymi emocjami i unikatowymi przemyśleniami. Marzenia się spełniają! I to z pewnością ważne przesłanie pozostawione uczestnikom tego spotkania.