I LO dla Ziemi

22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, z tej okazji na szkolnym korytarzu przypomnieliśmy założenia Konwencji CITES, której celem jest ochrona dziko występujących populacji zwierząt i roślin poprzez kontrolę i ograniczanie międzynarodowego handlu ich żywymi okazami, rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi.

Wśród gatunków chronionych przedstawiliśmy chętnie kupowane zwierzęta (lub ich części): aksolotla, małpiatkę lori kukang, żyrafę, pingwina przylądkowego, warana leśnego, rekina wielorybiego i gekona wielkiego oraz rośliny: aloes (pozyskiwany ze względu na walory lecznicze) i palisander (cenione drewno do wyrobu oryginalnych mebli).
Natomiast 23 kwietnia uczniowie klas o profilu biologiczno-chemicznym (Ic i IIc) oraz przedstawiciele klas: Ib, Id, Ie i If pod opieką nauczycielki biologii, mgr Anny Kłodowskiej, wzięli udział w sadzeniu buków w państwowym lesie w Szydłowcu pod czujnym okiem leśniczych. Akcja pobudziła młodych przyrodników do współpracy, zaangażowania, a rozpoczęła się od zbiorowej rozgrzewki prowadzonej przez przedstawiciela organizatorów.
Śmiechu było co nie miara, kiedy okazywało się czasem, że buki posadzone są… korzeniami do góry! Był to świetny moment do przypomnienia zagadnienia geotropizmu ujemnego.
Po zakończeniu pracy uczniowie otrzymali niecodzienny upominek w postaci drzewka owocowego: czereśni, porzeczki, borówki lub brzoskwini.
Dzień Ziemi jest doskonałą okazją do popularyzowania wiedzy o przyrodzie, propagowania idei ochrony środowiska i uświadamiania przyczyn globalnych zmian klimatycznych. Jest także znakomitym pretekstem do podjęcia realnych działań na rzecz lokalnej przyrody.