Jubileusz – 115 lat Konarskiego

1 października godnie, choć z pewnością w warunkach specjalnych obchodziliśmy Święto Szkoły. Zgodnie z wieloletnią tradycją rocznica urodzin naszego Patrona, ks. Stanisława Konarskiego stanowi okazję do pięknego wprowadzania do szkolnej wspólnoty kolejnych pokoleń uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, do naznaczania ich dumą i odpowiedzialnością za społeczność najstarszej szkoły w Mielcu.

Tegoroczne świętowanie miało być szczególne, bo jubileuszowe. Niestety, okoliczności ostatecznie pozwoliły jedynie na ograniczone i symboliczne, choć zgodne z uniwersalnymi wartościami przeżywanie Dnia Patrona. W Bazylice pw. Św. Mateusza uczniowie klas pierwszych wspólnie z wychowawcami uczestniczyli w Mszy św. Tam również ich starsi koledzy zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny, a najmłodsze pokolenie licealistów, w atmosferze powagi złożyło ślubowanie na sztandar szkoły. Znaczącym symbolem tegorocznych uroczystości stało się przekazanie na ręce Dyrektora I LO – Radosława Kluzy oraz przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – Mai Burek błogosławieństwa Papieża Franciszka dla całej Społeczności szkolnej. Upamiętniające przedsięwzięcia to: galeria portretów dyrektorów szkoły (od teraz stała ekspozycja w holu, w części administracyjnej) oraz okolicznościowa publikacja wydana z okazji 115-lecia Gimnazjum i I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu 1905-2020 pt. „Pamięć i świadomość. Mielecka gimnazjalno-licealna lista katyńska” (autor: Włodzimierz Gąsiewski, wydawca: Agencja Wydawnicza „Promocja” w Mielcu, współwydawca: I LO w Mielcu, wsparcie finansowe publikacji: Starostwo Powiatowe w Mielcu).
W imieniu klas I ślubowanie składali: Alek Markulis (I A), Patrycja Sitnik (I B), Joanna Żelazko (I C), Szymon Markulis (I D), Gabriela Krawiec (I F) i Norbert Sypek (I G).
Oprawę uroczystości współtworzyli uczniowie: Kinga Chrobak, Natalia Lubacz, Szymon Maziarz, chórzyści i sekcja reprezentacyjna SU oraz nauczyciele: Małgorzata Stryczek, Maciej Fijałkowski (dyrygent chóru), Monika Toczyńska, Anna Wardzała, Robert Kagan i katecheci: ksiądz Janusz Kłęczek, ksiądz Kamil Kopyt.
Dziękujemy wszystkim za dojrzały udział w uroczystości. Słowa szczególnego szacunku kierujemy w stronę honorowych gości, emerytowanych dyrektorów I LO: Pani Anny Maciejak i Pana Zbigniewa Maja oraz Pana Ryszarda Kubika, który namalował piękne portrety wszystkich dyrektorów współtworzących historię I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Mielcu.
Kolejny jubileusz za nami. Ukłon teraźniejszości w stronę przeszłości to dowód szacunku dla historii. W I Liceum Ogólnokształcącym nie chodzi o to, żeby żyć przeszłością , ale o to, żeby na niej i jej wartościach budować szkołę nowoczesną, wspierającą kolejne pokolenia w młodzieńczej inicjacji.