MATHEMATICUS – KONKURS DLA GIMNAZJALISTÓW

21 lutego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Mielcu odbył się drugi etap V edycji Powiatowego Konkursu .

Organizatorami byli nauczyciele matematyki naszego liceum: Przewodnicząca Komisji Konkursowej – Elżbieta Pogoda oraz: Agnieszka Mrozik, Ewa Szumacher, Anna Wardzała i Janusz Ingram.

Ponad 50 uczniów szkół gimnazjalnych powiatu mieleckiego gościło w naszym liceum celem ponownego zmierzenia się z zadaniami z różnych dziedzin matematyki. Każdy walczył o tytuł laureata i nagrodę główną. I choć tylko najlepszemu spośród nich uda się ją zdobyć, to – mamy nadzieję – że sam udział w II etapie jest powodem do dumy, a gościnność i życzliwość społeczności Konarskiego sprawiły, że ta konkursowa lekcja nie jest czasem straconym.

Po jej zakończeniu, w ramach dodatkowej atrakcji uczestnicy wzięli udział w symulacyjnej grze ekonomicznej o zaskakującej nazwie: „Chłopska szkoła biznesu” poprowadzonej przez pana Sławomira Wiktora z Młodzieżowego Centrum Kariery w Mielcu. Jest to proste pozorowanie mechanizmów wolnego rynku, na którym można obserwować takie zjawiska jak: podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji, negocjacje handlowe i wiele innych. Nawiązuje ona do działalności produkcyjnej i handlowej rzemieślników z tkackiego ośrodka andrychowskiego w XVIII wieku. Gra wszystkich wciągnęła do zabawy. Jak stwierdzili gimnazjaliści – szkoda, że się tak szybko skończyła.

Dodatkową atrakcją dla na nastoletnich matematyków był występ zespołu „Ignis Dei”, który tworzą przede wszystkim z uczniowie naszego liceum. Zróżnicowany repertuar młodzieżowego zespołu działającego przy Parafii Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu stał się sympatyczną odskocznią od matematycznych i ekonomicznych wyzwań.