„MONO-DUO-DRAMY”, CZYLI PRZEDSMAK ŻYCIA PRAWDZIWEGO AKTORA

28 listopada grupa dziewięciorga uczniów klasy II d uczestniczyła w ciekawych warsztatach teatralnych ,,MONO-DUO-DRAMY”, zorganizowanych przez Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu. Młodzież miała okazję wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez wyjątkowych gości, związanych z teatrem: Ewę Romaniak, Andrzeja Roga i Natalię Kozę.

Nasza grupa podczas pierwszych zajęć z panią Ewą Romaniak miała okazję popracować nad emisją i impostacją głosu, wyrazistością mowy scenicznej oraz dykcją. Już na początku zajęć odeszliśmy od klasycznej formy lekcji, utworzyliśmy krąg, który sprzyjał bliższemu poznaniu się i stwarzał poczucie nieskrępowania.

W trakcie warsztatów wykonywaliśmy ćwiczenia oddechowe, leżąc na plecach oraz testowaliśmy naszą zdolność wyraźnego mówienia z drewnianym korkiem, umieszczonym między zębami. Zabieg ten uświadomił nam, jak dużo pracy trzeba włożyć, aby prezentować nienaganną dykcję. Końcowe 25 minut poświęciliśmy na trening aparatu mowy i języka. Pani Ewa do każdej osoby podchodziła z pełnym profesjonalizmem, dzieliła się z nami swoimi uwagami i doświadczeniami, nabytymi podczas 20 lat obecności na scenie.

Drugie zajęcia przeprowadził aktor Andrzej Róg, który przełamał w nas pewną barierę wstydu i nieśmiałości. Na początku wysłuchaliśmy krótkiego wprowadzenia: w jaki sposób, powinniśmy przygotowywać się do interpretacji roli scenicznej. Okazało się, że najważniejszy jest konflikt wewnętrzny postaci, ponieważ w przeciwnym wypadku całe wystąpienie będzie jednowymiarowe i nudne. Kilkoro ochotników zaprezentowało nam swoje teksty, a my wraz z panem Andrzejem staraliśmy się odpowiedzieć na trzy pytania, dotyczące danego bohatera:  „kto to jest?”, „co on robi?” oraz „po co to robi?”. Wbrew pozorom, wcale nie było to łatwe zadanie, gdyż wymagało kreatywności i umiejętności interpretacji tekstów.

Podczas kolejnego ćwiczenia zostaliśmy poproszeni o stanięcie w kręgu, następnie zaczęliśmy chodzić w koło, udając przy tym różne zwierzęta. Jak się dowiedzieliśmy, zanim zaczniemy pracę nad tekstem, najpierw musimy odnaleźć ukryte w nim zwierzę, aby móc przejąć jego cechy charakterystyczne, ponieważ w każdym tekście „kryje się” jakieś zwierzę. Pan Andrzej z wielkim zaangażowaniem i prawdziwą pasją przekazywał nam swoją wiedzę i bardzo żałował, że czas tak szybko upłynął, bo chciał nam jeszcze wiele pokazać.

Ostatnim punktem naszych warsztatów były zajęcia z teatrologiem, panią Natalią Kozą, podczas których zgłębialiśmy tam tajniki ruchu scenicznego z elementami pantomimy i komedii dell’arte. Zagadkowo brzmiący temat został wytłumaczony i przedstawiony w sposób przystępny dla młodego odbiorcy.

Krótka część teoretyczna pobudziła naszą ciekawość, która została zaspokojona za pomocą interaktywnych i niezwykle interesujących gier oraz zabaw edukacyjnych. Jako grupa skupiliśmy się na zrozumieniu i przekazywaniu impulsów, które jak się okazało – są niezwykle ważne, szczególnie w zadaniach aktorskich bez użycia słów. Klaskanie, bieganie czy ,,namierzanie” partnera z zawiązanymi oczyma, okazały się dobrym sposobem, by choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy aktor, przygotowujący się do roli w teatrze dramatycznym. Następnie skupiliśmy się na wykreowaniu postaci charakterystycznych dla komedii dell’arte: skąpca, pokojówki czy wytwornej damy. Pani Natalia udzieliła nam wielu cennych wskazówek, np. jak przekazywać emocje za pomocą swojego ciała.

Warsztaty dostarczyły nam niezwykłych wrażeń i emocji, zaś otwarci na nasze pomysły goście byli świetną wizytówką zawodu aktora. Być może ktoś z nas kiedyś zdecyduje się na ten szalony krok i rozpocznie wyjątkową podróż, wybierając życie na scenie…

 

opracowali: Bartłomiej Matuszczak i Aleksandra Lwowska/II D

 

Refleksje uczestników wtorkowych warsztatów:

Żywe spotkanie z teatrem, doświadczenie prawdziwej gry aktorskiej, a przy tym poznanie drobnych teatralnych „tajemnic”. To wszystko zagwarantowali nam  prowadzący: aktorka pełna pozytywnej energii i scenicznego uroku – pani Ewa Romaniak, artysta rodem z kabaretu, aktor oraz reżyser – pan Andrzej Róg oraz  instruktorka, tancerka i niesamowita osobowość twórcza – pani Natalia Koza.  Spotkanie, które miało nam przybliżyć tajniki gry scenicznej, przyniosło tak naprawdę o wiele więcej. Zobaczyliśmy prawdziwy zapał do pracy, entuzjazm i miłość do zawodu, który na co dzień wykonują ludzie związani ze sceną./Paulina Groele

Każdy z trzech bloków tematycznych dostarczył nam nowej wiedzy i rozwijał inne umiejętności. Pani Ewa Romaniak nauczyła nas technik poprawnej artykulacji. Dzięki niej przekonałam się, jak niezwykły jest ludzki aparat mowy i ile daje możliwości. Z kolei zajęcia z panem Andrzejem Rogiem pokazały nowe ścieżki do właściwej interpretacji roli oraz wczucia się w bohatera. Zajęcia z panią Natalią Kozą były dla mnie niezwykle inspirujące pod względem ruchu scenicznego. Podobały mi się one najbardziej, ponieważ prowadząca pokazała nam tajniki komedii dell’arte i tego, jak możemy operować naszym ciałem na scenie. Warsztaty były dla mnie niezwykle inspirujące i mam nadzieję, że będę miała okazję wykorzystać nabyte tam umiejętności./Natalia Szlęk

,,Puls, oddech i temperatura” – to słowa kluczowe, które najpełniej oddają tematykę zajęć z panem Andrzejem Rogiem, na co dzień związanym z Teatrem ,,Maska” w Rzeszowie. Ta część warsztatów miała bardzo praktyczny wydźwięk. Mogliśmy tu przedstawić wybrane przez siebie utwory i razem skupić się na ich treści, doskonaląc przy tym swoje umiejętności interpretacyjne.  / Aleksandra Kościelna

 

Galeria