OLIMPIADA LITEARTURY I JĘZYKA POLSKIEGO

Z wielką dumą przekazujemy, że uczennica klasy III D (humanistyczno-dziennikarskiej) Lidia Paluch będzie jedną z 10 osób reprezentujących województwo podkarpackie w centralnym etapie LI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

To wielki sukces Lidki wypracowany dzięki wsparciu polonistki Ewy Chajdaś.
Wszystkie etapy tegorocznych zmagań olimpijskich (pisemne i ustne) mają formę zdalną. Przebiegają w bardzo rygorystycznych warunkach, są wyjątkowo stresującym wyzwaniem dla uczniów podejmujących trud olimpiad przedmiotowych. Tym bardziej cieszy fakt, że aż trzy uczennice naszego liceum uczestniczyły w części ustnej etapu okręgowego i były jedynymi reprezentantkami mieleckich szkół ponadpodstawowych, które zostały do niego zakwalifikowane po dwuczęściowej (literackiej i z wiedzy o języku) części pisemnej. Razem z Lidką I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu reprezentowały: Julia Krawiec i Julia Sosińska – uczennice klasy II J (również o profilu humanistyczno-dziennikarskim) przygotowujące się do olimpijskiej rywalizacji pod kierunkiem polonistki Małgorzaty Stryczek.
Aby zobrazować poziom trudności Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, przytaczamy tematy prac przygotowawczych ( sformułowane przez Komitet Główny olimpiady), których napisanie, a później wysoka ocena Komitetu Okręgowego w Rzeszowie, są pierwszym krokiem warunkującym kwalifikację do kolejnych etapów.
Julia Krawiec: „Zaraza jako temat literacki w twórczości polskich romantyków”
Julia Sosińska: „Mickiewicz(Dziady cz. IV)-Flaubert („Pani Bovary). Paralela”
Lidia Paluch: „Wartości uniwersalne w literaturze dawnej (do końca XVIII wieku)”
Gratulujemy! Cieszymy się, że tradycja humanistycznych sukcesów uczniów Konarskiego zostaje podtrzymana. Życzymy powodzenia!