Wystawa MALARZE MŁODEJ POLSKI

23 listopada klasa III d uczestniczyła w ciekawej lekcji muzealnej, przeprowadzonej w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

Uczniowie mieli okazję podziwiać wystawę „Malarze Młodej Polski”, sprowadzoną do naszego miasta z Muzeum Narodowego w Krakowie, na której znalazły się płótna 15 najbardziej znanych artystów młodopolskich. Podczas krótkiej prelekcji młodzież zapoznała się z sylwetkami twórców, w tym między innymi: Włodzimierza Tetmajera, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej czy Jana Stanisławskiego oraz poznała najważniejsze cechy głównych nurtów w sztuce przełomu wieków. Była to niezwykła i rzadka okazja, by z bliska obejrzeć obrazy znane głównie z reprodukcji w szkolnych podręcznikach czy albumach.

Poniżej kilka refleksji uczniów klasy III d na temat wystawy:

Weronika Mazur: Wystawa „Malarze Młodej Polski” prezentuje bardzo ciekawe obrazy. Prace są różnorodne, jednak łączą je wspólne cechy. Moje zainteresowanie wzbudziły prace Jana Stanisławskiego, ukazujące naturę, a także dzieło Stanisława Czajkowskiego „Krajobraz zimowy wiejski”, sprawiające wrażenie, jakby było fotografią. To niebywała okazja do podziwiania dzieł najwybitniejszych młodopolskich malarzy w Mielcu.

Piotr Cisło: Wystawa była niezwykle inspirująca. Dużym przeżyciem było dla mnie zobaczenie obrazu Włodzimierza Tetmajera „Zaloty”, zwłaszcza że niedawno czytaliśmy „Wesele”, którego bohaterem był ten artysta.
Oliwia Krużel: Cieszę się że miałam okazję wziąć udział w wystawie obrazów malarzy Młodej Polski. Takie wydarzenia z pewnością są potrzebne w naszym mieście, szczególnie nam – maturzystom. Pozwalają bowiem na kontakt z sztuką, którą zajmujemy się na lekcjach języka polskiego. To była świetna okazja, żeby móc oglądać dzieła sztuki nie tylko w szkolnym podręczniku, ale także na żywo, w oryginale.

Katarzyna Chruściel: Wystawa bardzo mnie zachwyciła, ponieważ mogłam na własne oczy podziwiać dzieła takich artystów jak np. Włodzimierz Tetmajer. Wyeksponowane obrazy nawiązywały do ważnych kontekstów, które mogą być użyteczne podczas egzaminu maturalnego. Warto było pójść na tę wystawę.

Magdalena Żelazo: Najbardziej zainteresował mnie obraz ,,Wrażenie ponurych myśli” Mariana Wawrzenieckiego. Wystawa była bardzo ciekawa, warto organizować takie wydarzenia, aby młodzi ludzie mogli obcować ze sztuką „twarz w twarz”.

Jakub Rusin: Szczególnie ciekawe były dla mnie uwagi na temat cech twórczości artystów Młodej Polski. Bardzo podobały mi się piękne, impresjonistyczne pejzaże oraz autoportrety Olgi Boznańskiej, pokazującej zmiany wyglądu modelki na przestrzeni lat.

Natalia Jurkowska: Wystawa „Malarze Młodej Polski” była dla mnie interesującą lekcją historii sztuki. Wprawdzie z niektórymi dziełami spotkałam się już na lekcjach języka polskiego, np. z portretami Olgi Boznańskiej, ale mimo to nadal potrafię się nimi zachwycać. Chciałabym, żeby takie wystawy odbywały się w Mielcu jak najczęściej, bo są one świetną okazją obcowania ze sztuką na żywo.